Virkelig skønt sommerhus, som emmer af charme og klassisk sommerhusstil, beliggende på skøn naturgrund i Houvig.
Huset:
Her er tale om et særdeles charmerende, hyggeligt og særdeles velholdt sommerhus, oprindeligt opført i 1983 med yderfacade i træ, nyere træ/alu- vinduer og yderdøre, samt tag belagt med nyere græstørvs-belægning fra 2020 m/app-styret vandingsanlæg. Desuden er huset malet og frisket op overalt og der er bl.a. etableret skøn nyere delvis overdækket syd- øst og vest vendt træterrasse. Indvendigt er huset gennemgribende moderniseret de seneste år, med bl.a. flot badeværelse, moderniseret køkken, og fremstår i lyse afdæmpede farver overalt. Huset er "puttet" godt ind i klitlandskabet på en virkelig flot kuperet læfyldt lyngklædt naturgrund på 2044 kvm., hvor der desuden er etableret et 12 kvm. fritliggende saunahus fra 2018.
Området:
Sommerhuset er beliggende på en charmerende stor kuperet naturgrund på Sortebærdalen 73 i Houvig, ca. 4 km. nord for Søndervig. Der er 350 meter til Vesterhavet og den fantastiske hvide sandstrand, og ca. 3 km. til den pulserende ferieby Søndervig, hvor der er 2 supermarkeder, en bager, og et stort udvalg af gode spisesteder og specialbutikker, samt det store Lalandia Vandland. For golfinteresserede, er der kun 2,5 km. til golfbanen.
Indretning:
Dejlig lys entre med god plads til at komme af med fod- og overtøjet. Nydeligt lyst og praktisk køkken med gennemgående laminatgulv og åben forbindelse til den lyse charmerende velmøblerede spise- og opholdsstue, hvor der er hyggelig brændeovn og dejligt lysindfald fra de store vinduer. Derfra er der videre adgang til den store skønne delvis overdækkede syd-øst og vest vendte træterrasse, med mulighed for at nyde solen hele dagen, fra den står op i øst og går ned over klitterne mod vest. 2 store soveværelser med faste skabe, 2 box-madrasser og siv gulvtæppe. Mindre køjeværelse med køjeseng, fast skab og siv-gulvtæppe. Lækkert moderniseret badeværelse med klinkegulv m/varme og bruseniche. Lækker fritliggende saunahytte med sauna og bænk og flot kik til naturen.
Udlejning:
Huset lejes ud gennem Esmark Feriehusudlejning: Lejeindtægt for 2024 udgjorde kr. 114.841 + forbrugsafgifter på kr. 12.629. Ved 60/40 reglen og 34% skat giver det kr. 111.237 eller ca. kr. 9.270 pr. måned efter skat i tilskud til evt. rente og afdrag på lån, forbrugsafgifter, boligskatter, forsikring, renovation, vedligeholdelse m.v. Pr. 15.04.2025 er der allerede booket lejeindtægt for 2025 på kr. 107.475,-
Økonomisk overblik
Skal du også sælge?
Bestil salgsvurdering
Kontakt
Hans Jørgen Lauridsen
Om kommunen
INDBYGGERE
GRUNDSKYLD
KOMMUNESKAT
SKOLER
BØRNEPASNING
Hvor langt er der til nærmeste?
Se hvor lang tid der er mellem denne bolig og en anden adresse