Flot indflytningsklar lejlighed med 3 værelser
Denne ejerlejlighed er beliggende i smuk tidligere kasernebygning kaldet "Det røde hus". Lejligheden er beliggende på en af Ringsteds bedste adresser. Her er du genbo til Ringsted Lystanlæg, hvor du bl.a finder skøn natur og fine løbe- og cykelruter. Få hundrede meter fra lejligheden er der både sports- og svømmehal, Ringsteds største folkeskole, Valdemarskolen, flere daginstitutioner, indkøbsmuligheder og meget mere.
Hvis du skal videre, er her kun ca. 2 kilometer til Ringsted Station, med mange togafgange til København, Sydsjælland og Fyn/Jylland. Med den nye bane kan du forvente en transport fra Ringsted til København på ca. 30 minutter.
Flot ejendom med i alt 6 lejligheder. Ejendommen er renoveret i år 2005, hvor alle lejlighederne også er blevet etableret. Her får du både indgang med elevatorlift til boligen. Udhus på ca. 6 kvm, lille værksted med værktøj til fælles brug samt gård, hvor der er mulighed for parkering.
Her er du tæt på alt lige fra den skønne rolige natur til det aktive byliv i Ringsted Bymidte.
Du bliver budt velkommen til lejligheden via stor lys entré med fordelingsgang til det store flotte køkken/alrum med køkkenbords ø i midten samt rigtig god spiseplads. Der er et dejligt lysindfald i dette rum via vinduer og fransk altan fra forskellige vinkler. Endvidere stort lækkert og lyst gæstetoilet med plads til vaskemaskine og tørretumbler samt et værelse.
For enden af fordelingsgangen finder du trappen op til lejlighedens næste plan, som består af stor lys stue, grundet lyset fra de fine vindueskarnapper. Herudover finder du lyst badeværelse med bruseniche samt to gode værelser.
Ønsker du at være helt tæt på bylivet i Ringsted, så kontakt os for en fremvisning.
Økonomisk overblik
Skal du også sælge?
Bestil salgsvurdering
Kontakt
Peter Dinesen
Om kommunen
INDBYGGERE
GRUNDSKYLD
KOMMUNESKAT
SKOLER
BØRNEPASNING
Hvor langt er der til nærmeste?
Se hvor lang tid der er mellem denne bolig og en anden adresse